html Polecam na moim blogu

czwartek, 8 września 2011

Artykuł: The Battery Copenhagen

TEMAT:               Rewaloryzacja strefy centralnej Chorzowa:
                           jak odzyskać dla ludzi zgubioną przestrzeń miejską.

LOKALIZACJA:      Chorzów 
DATA:                  2010/2011
TYP:                    Projekt dyplomowy.
                           Politechnika Śląska w Gliwicach,
                           Wydział Architektury,
                           Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, 
                           Promotor: dr inż. arch. Szymon Opania 
PROGRAMY:       Corel Draw

OPIS
Zamieszczony poniżej fragment pracy dyplomowej dotyczy badań przedprojektowych nad sposobem kształtowania przestrzeni publicznej w powiązaniu z otaczającym krajobrazem miejskim. W szczególności zwrócono uwagę na logikę przeprowadzonego procesu projektowego.

TREŚĆ 
Projekt The Battery Copenhagen, opracowany przez biura PLOT, JDS, Haslou&Kjasgaard i PK3, jest przykładem wprowadzania funkcji centrotwórczych na tereny poprzemysłowe. Na podłużnej działce zlokalizowanej w centrum Kopenhagi powstaje komercyjna, ogólnodostępna przestrzeń o wyjątkowo szerokim programie użytkowym. Projekt funkcjonalny w swojej idei ma integrować różne przejawy życia społecznego i obejmuje między innymi: funkcje mieszkaniową, obiekty usług kultury i kultu religijnego (pierwszy w Danii meczet), gastronomię, obiekty biznesowe, sportowe i rekreacyjne oraz pasaże handlowe.

Duży nacisk kładzie się na jedność ideową i funkcjonalną pomiędzy urbanistyką i architekturą. Integracja wielorakich funkcji następuje dzięki całościowemu potraktowaniu ogółu zastanej przestrzeni w odniesieniu do otaczającej struktury urbanistycznej miasta. Powstająca forma architektoniczna jest bezpośrednim wynikiem wniosków z logicznie przeprowadzanych analiz otoczenia: Rys(2.4./1).







W trakcie projektowania obiektu jego twórcy określili cztery główne czynniki definiujące charakter powstającego obiektu, a także sposób jego “działania” i współdziałania z otoczoniem: Rys(2.4./10-2.4./13).


Rys (2.4./10) Schematy ideowe Źródło: http://www.jdsarchitects.com/ [66].
Ideą The Battery jest przede wszystkim integracja funkcji. Decyduje o tym bardzo bogaty program użytkowy. Istotny jest również sposób powiązania ze sobą poszczególnych funkcji, sprzyjający wzajemnemu wpływaniu na siebie różnych przejawów życia społecznego, kulturalnego i religijnego.



Rys (2.4./11) Schematy ideowe Źródło: http://www.jdsarchitects.com/ [66]



The Battery jest typologicznie określany jako projekt urbanistyczny kwartału zabudowy. Forma architektoniczna sugeruje istnienie kilku niezależnych obiektów. W rzeczywistości jednak bryła i powiązania funkcjonalne są zorganizowane w taki sposób, że ciężko określić granice między poszczególnymi budynkami. Przenikające się bryły nadają przestrzeni formę jednorodnego organizmu. Właściwość ta jest jeszcze podkreślona przez organiczny sposób kształtowania tarasowych poziomów, nawiązujący do jaskiń i naturalnych zboczy górskich.



Rys (2.4./12) Schematy ideowe Źródło: http://www.jdsarchitects.com/ [66]

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego projektu jest sposób ukształtowania komunikacji, pozwalający na swobodny przepływ zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz obiektu.



Rys (2.4./13) Schematy ideowe Źródło: http://www.jdsarchitects.com/ [66]
Działka ulokowana jest na styku czterech odmiennych stylowo kwartałów zabudowy. Otacza ją architektura mieszkaniowa historycznych kamienic, biurowce oraz obiekty przemysłowe. Funkcjonalnie i formalnie obiekty te oddziałują na siebie wzajemnie, a The Battery bierze czynny udział w tym dialogu. Przykładem takiego oddziaływania jest już sama forma architektoniczna Battery, wynikająca bezpośrednio z uwarunkowań otaczającej zabudowy: szukania atrakcyjnych wglądów w otoczenie czy właściwego nasłonecznienia.
 

Ze względu na spójny język wypowiedzi i logikę rozbudowanej idei projektowej, The Battery Copenhagen stanowi wyjątkowo ciekawy przykład kształtowania przestrzeni publicznej w powiązaniu z otaczającym krajobrazem miejskim. W połączeniu z niebanalną bryłą, Battery stanowi obiecujący obiekt, który ma szansę wyznaczyć nową jakość komercyjnej architektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz