html Polecam na moim blogu

czwartek, 29 września 2011

Uzasadnienie wyboru tematu pracy dyplomowej

TEMAT:               Rewaloryzacja strefy centralnej Chorzowa:
                           jak odzyskać dla ludzi zgubioną przestrzeń miejską.

LOKALIZACJA:      Chorzów 
DATA:                  2010/2011
TYP:                    Projekt dyplomowy.
                           Politechnika Śląska w Gliwicach,
                           Wydział Architektury,
                           Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, 
                           Promotor: dr inż. arch. Szymon Opania 
PROGRAMY:       Corel Draw

OPIS
Poniżej zamieszczono uzasadnienie wyboru tematu pracy dyplomowej. 

TREŚĆ
O wyborze tematu ściśle związanego z przestrzenią publiczną zadecydowało przekonanie, że krajobraz miejski odgrywa kluczową rolę w definiowaniu bezpośrednich kontaktów społecznych we współczesnym świecie. Jest to więc zagadnienie ważne dla kształtowania wizerunku miasta i tożsamości jego mieszkańców. Parki, skwery, bulwary i aleje, ale przede wszystkim place miejskie są miejscem spotkań, strefą, gdzie toczy się codzienne życie i gdzie obchodzone są najważniejsze dla miasta wydarzenia i uroczystości. Stanowią atrakcje turystyczne, centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Przyciągają do miasta inwestorów i nowych mieszkańców. Są symbolem rozwoju i świadectwem żywotności danej społeczności. Z drugiej strony- niska jakość lub zupełny brak przestrzeni publicznej jest alarmującym sygnałem wskazującym na upadek miasta, zanik więzi społecznych, niskie poczucie tożsamości i ogólną degradację kulturową.

W szczególności główny plac miejski, czyli rynek, jest wizytówką miasta, nieodłącznym atrybutem identyfikacji mieszkańców. W rejonie śląsko-dąbrowskim, gdzie odnotowuje się znaczny spadek więzi społecznych i identyfikacji regionalnej, posiadanie elementów tożsamościowych nabiera szczególnej wagi. Niestety, w wielu miastach regionu przestrzenie publiczne nie oferują odpowiedniej jakości. Fizyczne otoczenie zniechęca mieszkańców do aktywności pozadomowej. W tym kontekście wielokrotnie pojawia się temat przebudowy rynków, placów, skwerów itd, a także definiowania na nowo przestrzeni publicznej i elementów tożsamości regionalnej. Ze względu na wagę tego zagadnienia, opracowanie tematu rynku wydaje się kwestią wyjątkowo ciekawą i zajmującą. Autor starał się znaleźć dobitny i realny przykład, aby wskazać w jakim stopniu zmiany w ukształtowaniu krajobrazu miejskiego mogą wpłynąć na poziom życia i społeczne relacje mieszkańców.


W roku 2006, na fali aktywniejszego działania służb nadzoru budowlanego po katastrofie hali Międzynarodowych Targów Katowickich, wykonano między innymi kilka ekspertyz technicznych dotyczących estakady przebiegającej w ciągu drogi krajowej nr 79 nad chorzowskim rynkiem. Ekspertyzy wykazały bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników. Ze względu na gigantyczne koszty zalecanego remontu, pojawiające się nieśmiało od roku 2003 głosy, aby estakadę wyburzyć, stały się nagle dużo głośniejsze. Takie rozwiązanie pozwoliłoby miastu, pozbawionemu od 1979 roku rynku, przywrócić należną mu reprezentacyjną przestrzeń publiczną. Tak rozpoczęła się długoletnia, zażarta dyskusja na temat przyszłego kształtu obszaru centralnego Chorzowa. Wzięli w niej udział członkowie miejskiego magistratu, dziennikarze, przedstawiciele środowisk akademickich i mieszkańcy. Po kolejnych pięciu latach nadal nie zapadły żadne wiążące decyzje. Podjęty tu problem chorzowskiego rynku jest ciekawy, a także istotny z punktu widzenia rozwoju miasta. Jest też wyjątkowo złożony i skupia w sobie większość ogólnych problemów przestrzennych, z którymi borykają się główne miasta GZM. Opracowanie go dało możliwość wyrażenia swojej opinii o konieczności zdecydowanego działania w celu poprawy jakości życia ludzi na terenie konurbacji Górnego Śląska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz