html Polecam na moim blogu

wtorek, 13 września 2011

Artykuł: Olympic Sculpture Park

TEMAT:               Rewaloryzacja strefy centralnej Chorzowa:
                             jak odzyskać dla ludzi zgubioną przestrzeń miejską.

LOKALIZACJA:      Chorzów 
DATA:                  2010/2011
TYP:                    Projekt dyplomowy.
                           Politechnika Śląska w Gliwicach,
                           Wydział Architektury,
                           Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, 
                           Promotor: dr inż. arch. Szymon Opania 
PROGRAMY:       Corel Draw

OPIS
Zamieszczony poniżej fragment pracy dyplomowej dotyczy badań przedprojektowych nad sposobem kształtowania przestrzeni publicznej. W szczególności zwrócono uwagę na tarasowe formowanie otwartych terenów zielonych i komunikacji pieszej na niewielkiej, problematycznej działce w centrum miasta.

TREŚĆ 
Olympic Sculpture Park to nazwa zlokalizowanego w Seattle (stan Waszyngton) muzeum sztuki współczesnej na wolnym powietrzu. Park, czy jak inni wolą - ogród, został otwarty w styczniu 2007 roku i zajmuje powierzchnię 9akrów - 36 000m2: Rys.(2.6./1). Działka zlokalizowana jest w północnej części Seattle. Do lat 70’ XX wieku była własnością koncernu petrochemicznego UNOCAL, co spowodowało jej znaczne zanieczyszczenie odpadami przemysłowymi. Dzięki rewitalizacji ten zniszczony teren stał się jedną z największych atrakcji w mieście, a ze względu na nietypowe połączenie funkcji ogrodu i muzeum jest ewenementem na skalę całego kraju. Na terenie Sculpture Park prezentowana jest zarówno ekspozycja stała, jak i wystawy gościnne.

Rys.(2.6./1) Widok na Olympic Sculpture Park w trakcie otwarcia w 2007 roku.
Źródło: http://www.seattleartmuseum.org/ [58]
Problematyczna lokalizacja działki przechodzącej nad linią kolejową i “wciśniętej” pomiędzy Wybrzeże Elliott (Elliott Bay) i Zachodnią Aleję, zadecydowała o nietypowej i wyjątkowej bryle architektonicznej. Obiekt mieszczący funkcję muzeum rzeźby, sam stanowi ogromną rzeźbę do której wnętrza można się dostać i podziwiać ją od środka. Olympic Sculpture Park został uformowany na kształt ogromnego “przestrzennego zyg-zaka”. Tarasowy układ pozwala cieszyć oczy widokami Zatoki Puget z jednej strony i pasma Olympic Mountains z drugiej. Po trasie zwiedzania prowadzi ścieżka z łamanego kamienia wychodząca ze szklanego, nowoczesnego pawilonu i wiodąca przez ”Wiecznie Zielony Gaj” i trawiaste, tarasowe zbocza ku wybrzeżu położonemu czterdzieści stóp niżej. Wzdłuż tej trasy zwiedzający mogą podziwiać ekspozycję dzieł najwybitniejszych rzeźbiarzy XX i XXI wieku. Przy projektowaniu zieleni położono duży nacisk na przywrócenie naturalnego ekosystemu. Użyto ekstensywnych, rodzimych gatunków drzew takich jak nadbrzeżna sosna, osika czy olcha. Teren obsiano wydmową trawą i nadbrzeżną odmianą truskawki.

Rys.(2.6./2) Szkic projektowy struktury Olympic Park
Źródło: http://www.seattlecenter.com/information/ [59]
Projekt Olympic Sculpture Park został opracowany przez nowojorskie biuro architektoniczne Weiss/Manfredi przy współudziale ogromnej liczby zewnętrznych konsultantów i projektantów zieleni. W 2008 roku został uznany za najlepszy budynek roku w kategorii Nature na World Architecture Festival w Barcelonie.
Rys.(2.6./3) Idea formowania bryły
Źródło: http://www.weissmanfredi.com/ [47]
Rys.(2.6./4) Wizualizacja struktury: przestrzenny,tarasowy zyg-zak
Źródło: http://www.weissmanfredi.com/ [47]
Rys.(2.6./5) Wizualizacja struktury: przestrzenny,tarasowy zyg-zak
 Źródło: http://www.weissmanfredi.com/ [47]
 
Rys. (2.2./6-2.6./13) Olympic Sculpture Park: wizualizacje i fotografie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz