jak odzyskać dla ludzi zgubioną przestrzeń miejską.
LOKALIZACJA: Chorzów
DATA: 2010/2011
TYP: Projekt dyplomowy.
Politechnika Śląska w Gliwicach,
Wydział Architektury,
Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego,
Promotor: dr inż. arch. Szymon Opania
PROGRAMY: Corel Draw
OPIS
Poniżej zamieszczono podsumowanie pracy dyplomowej.
TREŚĆ
10.1 Podsumowanie
Praca “Rewaloryzacja strefy centralnej Chorzowa: jak odzyskać dla ludzi zgubioną przestrzeń miejską” została napisana w celu wyrażenia opinii na temat roli miejskich przestrzeni publicznych w kształtowaniu relacji społecznych i standardu życia mieszkańców. Na wyrazistym przykładzie Chorzowskiego Rynku można dostrzec ważne dla miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego kwestie. Poszczególne rozdziały poruszają różne wątki.
Analizy w skali regionu wskazują na ścisłe powiązania funkcjonalne miast GZM. Problemy dotykające jeden z elementów tej policentrycznej struktury wpływają na resztę regionu. Również działania projektowe przeprowadzone w jednym punkcie będą skutkować zmianami w wielu innych miejscach. W Chorzowie tendencje te widoczne są bardzo wyraźnie ze względu na jego położenie.
W pracy pojawia się też ogólny problem niskiej jakości przestrzeni publicznych w regionie. Na przykładzie Rynku w Chorzowie podkreślono konieczność podjęcia działań planistycznych w celu zaspokojenia potrzeb ludności i podniesienia jakości życia. Po określeniu potrzeby zmian wskazano kierunek poszukiwań: odpowiedzią na zastane problemy stał się program funkcjonalny i wytyczne kompozycji przestrzennej.
Uwarunkowania historyczne pozwoliły na określenie wartości kulturowych opracowywanego terenu i wskazanie najistotniejszych elementów struktury, wartych zaakcentowania i wydobycia ich regionalnej tożsamości. Problem niszczejących pomników ery industrialnej czy zanikających tradycji jest bardzo rozpowszechniony na terenie całego Górnego Śląska.
W części projektowej zaprezentowano możliwe działania przeprowadzone w różnych skalach: od regionalnej (np. zmian komunikacyjnych), po rozwiązanie koncepcyjne budynku oranżerii w skali 1:100 i detali projektowych (mała architektura). Każdy z postulatów projektu wprowadza nową jakość w przestrzeni miejskiej Chorzowa. Chociaż projekt jest całościowy, można prześledzić indywidualnie każdy z jego głównych elementów.
Dzięki zaproponowanym działaniom “odzyskano” dla mieszkańców miasta przede wszystkim Rynek, ale również estakadę i fragment terenów Huty Kościuszko. W efekcie, tereny które były uciążliwym balastem, dzięki nowemu obliczu wydatnie podnoszą walory użytkowe centrum Chorzowa. Mają stać się katalizatorem kolejnych inwestycji i przyciągnąć do miasta nowych mieszkańców.
Ciężko jest przecenić rolę wartościowych przestrzeni publicznych dla funkcjonowania miasta jako organizmu społecznego. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń skłania mieszkańców do różnorodnych aktywności pozadomowych, pozwala wytworzyć spontaniczne więzi społeczne, kształtuje też poczucie tożsamości i odrębności mieszkańców. Taka jest rola zaproponowanych zmian i autor żywi nadzieję, że została ona spełniona.
Zobacz też
Inne opublikowane fragmenty pracy dyplomowej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz