TEMAT: Rewaloryzacja strefy centralnej Chorzowa:
jak odzyskać dla ludzi zgubioną przestrzeń miejską.
LOKALIZACJA: Chorzów
DATA: 2010/2011
TYP: Projekt dyplomowy.
Politechnika Śląska w Gliwicach,
Wydział Architektury,
Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego,
Promotor: dr inż. arch. Szymon Opania
PROGRAMY: Corel Draw
OPIS
Poniżej zamieszczono wstęp do pracy dyplomowej. Określono w nim temat pracy, cel i przyjęte metody działania.
TREŚĆ
Tematem pracy jest zagospodarowanie terenów chorzowskiego rynku i jego okolic. Celem jest opracowanie koncepcji, która określi kierunek działań pozwalających na jak najlepsze zaspokojenie potrzeb ludności. Proponowane rozwiązania mają na celu przede wszystkim poprawę jakości życia mieszkańców.
Pod względem metody działania poniższa praca dyplomowa została podzielona na trzy etapy. W pierwszej kolejności opracowano szczegółowe analizy najważniejszych czynników charakteryzujących zastaną przestrzeń. Po drugie ocena stanu istniejącego pozwoliła na określenie problemów przestrzennych i potrzeb mieszkańców, które należy zaspokoić. W trzeciej kolejności zaproponowano konkretne rozwiązania projektowe odpowiadające tym problemom. Jakkolwiek powstały w ten sposób projekt charakteryzuje się pewną spójnością, warto tu zaznaczyć, że nie stanowi on precyzyjnej i ostatecznej odpowiedzi na postawione pytania. Jest raczej merytorycznym głosem w dyskusji na temat możliwych kierunków rozwoju układu przestrzennego i funkcjonalnego strefy przyrynkowej w Chorzowie.
W ogólnym rozumieniu tematyka pracy dotyka większości najistotniejszych kwestii związanych z projektowaniem urbanistycznym: ładu przestrzennego, identyfikacji i wizerunku przestrzeni miejskiej, jej atrakcyjności i funkcjonalności. Projekt porusza też problemy ekologii, usprawniania komunikacji pieszej, transportu drogowego i publicznego, roli rynku w definiowaniu kontakrów społecznych, rekultywacji terenów poprzemysłowych, poprawy konkurencyjności terenów w celu pozyskania inwestorów, konserwacji zabytków, i wielu innych.
Warto tu podkreślić, że Chorzów, położony w centralnej części Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, jest miastem, które doskonale wpisuje się w charakterystykę przestrzeni zurbanizowanych GZM. Porównywalna jest gęstość zaludnienia, stopień uprzemysłowienia czy poziom zanieczyszczenia środowiska. W podobny sposób przebiegają też procesy migracyjne, likwidacja przemysłu ciężkiego oraz inne przemiany gospodarcze i społeczne. Z tego względu wymienione w poprzednim akapicie problemy rekultywacji, ekologii czy poszukiwania elementów identyfikacji, dotyczą również większości miast regionu. Dlatego praca ta w szerszym kontekście może być pojmowana nie tylko jako opracowanie wyłącznie wskazanego obszaru, ale głównie jako studium problemów całego regionu przeprowadzone na konkretnym przykładzie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz