html Polecam na moim blogu

wtorek, 23 sierpnia 2011

Projekt koncepcyjny przebudowy wnętrza prezbiterium

TEMAT:                Projekt koncepcyjny przebudowy wnętrza prezbiterium 
LOKALIZACJA:      Katowice - Murcki
DATA:                  2009
TYP:                    Projekt studencki
WSPÓŁAUTOR:     Nina Grzesiek 
PROGRAMY:         Corel Draw, AutoCAD, Photoshop, 3ds Max


OPIS PROJEKTU:
Koncepcyjne projekty przebudowy wnętrza prezbiterium kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa W Katowicach- Murckach opracowywane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. nzw. w Pol. Śl., dr hab. inż. arch. Jana Rabieja zostały zaprezentowane w parafii w XI i XII 2009 roku. Na ich podstawie miały zostać opracowane wytyczne do projektu realizacyjnego przebudowy prezbiterium.

ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE 

Witraż 
Jednym z najważniejszych założeń projektowych było podkreślenie w kompozycji prezbiterium rangi istniejącego witraża autorstwa W. Ostrzołka. Przewidujemy zamontowanie sztucznego oświetlenia w tylnej części absydy tak, aby wydobyć kolorystyczną głębię tego dzieła - nawet gdy nie dociera tu bezpośrednie promieniowanie słoneczne. 


Kaplica Chrztu 
Projekt zakłada przekształcenie istniejącej kaplicy w kaplicę chrzcielną. Układ ławek podkreśla centralny charakter przestrzeni sakralnej, nawiązujący do tradycji wczesnochrześcijańskiej.
Poziom posadzki zrównany z prezbiterium. Z głównej nawy do kaplicy prowadzą 2 stopnie umieszczone pod łukiem wejścia.


Chrzcielnica
Podobnie jak pozostałe elementy wyposażenia prezbiterium, chrzcielnica wykonana jest z kamienia naturalnego. W rzeźbiarski sposób wydobyta zostaje plastyczna faktura nieobrobionego bloku, który stopniowo “poddaje się” obróbce, by w górnej części nabrać regularnej formy podkreślającej kreatywną rękę rzeźbiarza. Umieszczenie chrzcielnicy na osiach obu wejść do kaplicy nadaje jej godność dominującego elementu w przestrzeni kaplicy. Pozwala również na wzrokowy kontakt z celebransem w trakcie sprawowania obrzędu Chrztu.

Lektorzy
W bezpośrednim sąsiedztwie ambony przewidziano 3 miejsca dla lektorów.

Ambona
Ambona jest najbardziej w kierunku wiernych wysuniętym elementem prezbiterium. Proponuje się rzeźbiarską formę, stylem i materiałem komponującą się z resztą wyposażenia.

Ołtarz
Ołtarz, jako Stół Ofiarny jest centralnym miejscem sprawowanej Liturgii Eucharystycznej. W kompozycji przestrzennej prezbiterium zajmuje czołowe miejsce. W opracowanym założeniu projektowym ołtarz został umieszczony na osi podłużnej kościoła. W stosunku do stanu istniejącego wysunięto go ku wiernym, aby podkreślić wrażenie “otaczanie Stołu Pańskiego przez Lud Boży”. Pozwoli to na pełniejsze uczestnictwo wiernych w sprawowanych obrzędach.
Stół ofiarny zakomponowany jest na planie elipsy, wykonany jako rzeźba z pojedynczego bloku kamiennego. Forma ołtarza “wyłania się” z podłoża w postaci nieobrobionego bloku i ulega stopniowemu wygładzeniu, by partii blatu, tam, gdzie dokonuje się Przemienienie, nabrać kształtu idealnej elipsy o gładkiej powierzchni.
 
 Miejsce dla chóru
W tylnej części prezbiterium, bezpośrednio na tle witraża, powstaje przestrzeń przeznaczona dla chóru lub scholi parafialnej. Przestrzeń ta wyeksponowana jest przez podniesienie poziomu posadzki o dodatkowy stopień. Projekt przewiduje miejsce dla max. 25 chórzystów.
 
Służba Liturgiczna
Projektowane miejsca dla służby liturgicznej sytuowane są tak, aby spotęgować wrażenie “otaczania” Ołtarza przez wiernych. “Wieniec” służby liturgicznej będzie miał różną formę w zależności od uroczystości i rodzaju sprawowanej liturgii. 

Tabernakulum
Miejsce na Tabernakulum przewidziano na osi głównej kościoła, w centralnej części prezbiterium, nieco wycofane w stosunku do ołtarza. Forma- podobnie jak inne elementy wyposażenia- nawiązuje kształtem i materiałem do nieobrobionego bloku skalnego, który stopniowo podporządkowuje się woli kreacji.

Miejsce Przewodniczenia
Umieszczone w bocznej części prezbiterium, frontem do wiernych, wycofane w stosunku do ołtarza. Forma siedziska podkreśla godność celebransa w sprawowanych obrzędach. Przewidziano 2 dodatkowe siedziska po obu stronach.

Kredencja 
Projekt przewiduje stolik na przygotowanie darów ofiarnych, który swoją formą współgra z innymi elementami wyposażenia. Umieszczony w bocznej części prezbiterium, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc dla służby liturgicznej. 

Układ stopni
Obrys prezbiterium jest kształtowany miękką linią 2 stopni schodów, z których pierwszy ma pełnić rolę tzw. stopnia komunijnego. Forma stopni w założeniu ma nie tyle oddzielać prezbiterium od reszty kościoła, co wydobyć rangę i poprawić widoczność Stołu Ofiarnego przez niewielkie wyniesienie go ponad poziom posadzki. 

Św. Barbara
Wyraźny w Kościele kult patronki górników został w projekcie uszanowany przez stworzenie niewielkiej kaplicy ku czci św. Barbary. Przewiduje się też, że w czasie Bożego Narodzenia przestrzeń tą wypełnić może bożonarodzeniowa szopka.

Oświetlenie
Projekt zakłada umieszczenie reflektorów na 2 pierwszych filarach nawy głównej. Mają one snopowym światłem oświetlić część ołtarzową.

Wyświetlacz
Na filarze nawy głównej przewiduje się zamontowanie wyświetlacza z numerami pieśni. Proponujemy udostępnienie wiernym śpiewników (np. w ławkach lub na stoliku pod chórem). Pozwoli to zrezygnować z wyświetlania treści całych pieśni na zamontowanym ekranie.

PLANSZA 1
MAKIETA: FOTO 1

MAKIETA: FOTO 2

MAKIETA: FOTO 3

DETALE: STÓŁ OFIARNY I AMBONA. WIZUALIZACJA

DETAL: STÓŁ OFIARNY. WIZUALIZACJA
DETAL: STÓŁ OFIARNY. KONSTRUKCJA WIZUALIZACJI

PREZBITERIUM: WIZUALIZACJA. RENDER 1
PREZBITERIUM: WIZUALIZACJA. RENDER 2
PREZBITERIUM: WIZUALIZACJA. RENDER 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz